Fotografia

Tempus Fugit

Ciche chwile


Ciche spacery, sam.. w samym środku wielkiego, molochowatego miasta ..są takie miejsca po prostu gdzie jest cicho.


Jednym z takich miejsc w Warszawie jest Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej.
Wchodzi się jak do ogromnej świątyni.

cmz_px125xtol11_3

A dalej, człowiek już chodzi i rozmyśla.. nad tym co było i co wyczytał, co usłyszał.. nad tym co się czyta i słyszy teraz..

cmz_px125xtol11_4


Ludzka pamięć jest trochę jak puzzle.. cholernie nie pasuje jedna do drugiej...


cmz_px125xtol11_10


Zbyt łatwo dzisiaj przychodzą osądy..a najgłupsze są te o polskim rzekomym antysemityzmie, szkoda, bo ja np. nie wiem co bym zrobił w czasie wojny.. nie wiem i nikt tego nie wie.. jeślibym miał wybierać między rodziną swoją a obcą.. ojcem a sąsiadem.. tamte wybory ..były postawione na głowie.. przez sukinsynów, którzy teraz próbują tamtą obecność u nas relatywizować ...

cmz_px125xtol11_11


Myślałem, co bym mógł poopowiadać o Polsce napotkanej wycieczce policjantów z Izraela.. ciekawe, czy oni się w ogóle tym interesują, czy tylko odbębniają kolejny punkt wycieczki w ramach "programu"...ciekawe czy wiedzą, że w Yad Vashem tych najsprawiedliwszych wśród narodów, najwięcej jest Polaków.. chociaż w żadnym innym okupowanym państwie nie groziły takie kary jak w Polsce..


cmz_px125xtol11_15


Ostatnie dwa wieki zniszczyły kompletnie wielokulturowe i wielonarodowe społeczeństwo, a wiek XX i czerwone eksperymenty.. pozamieniały ludziom klepki we łbach.. tym, którzy ocaleli..


cmz_px125xtol11_21

Pewnie nie raz tam jeszcze będę spacerował...


[Wszystkie prace: Kodak PX125; Xtol 1+1; 08:15@20C]