Fotografia

Tempus Fugit

Szkoda JKM Fomabroma IV 123..Przestali produkować, bo normalnie zadymione..ale w licie, wyśmienicie Happy

Czytaj dalej..

Jestem zadowolonyMiało się nie udać, spróbowałem. Slavich Bromportrait 80 FB, 24x30cm.

Czytaj dalej..

Poszukiwań bez lith-ości cz. 6


Dostałem od kolegi (dzięki Piotrze!) papier Forte Polygrade RC 8x10cala. Papier kompletnie bezużyteczny dla normalnego wywołania - zaczernia się całkowicie po wyjęciu z uprzednio fabrycznie zamkniętego opakowania.
ale..

Czytaj dalej..

Poszukiwań bez lith-ości cz. 5


Cóż.. nie wyszło to najgorzej. Zaczynam łapać o co w tym chodzi.

Czytaj dalej..

Poszukiwań bez lith-ości cz. 4Wczoraj na warsztat wziąłem technikę "2nd pass lith", po naszemu to będzie hmm, wywoływanie odbitki w wywoływaczu litowym jako drugie. Pierwsze to wywoływanie w normalnym wywoływaczu do papieru. Odbitka po wypróbkowaniu, powinna być naświetlona 2-2,5 razy dłużej.
Czytaj dalej..

Poszukiwań bez lith-ości cz .3


Kolejna część poszukiwań. Pierwsza próba rozcieńczenia Easy Lith do 1+1+60 skończyła się katastrofą spowodowaną zlaniem roztworu do butelki po.. utrwalaczu Happy Efekty za bardzo artystyczne Winking. Dalej było już normalnie, Easy Lith 1+1+40@26-28C, przerywacz, utrwalacz (U-1), płukanie, 3-3,5 minuty w selenie 1+10 z temp. +4-5C więcej od płukania. I znowu - efekty nie-powtarzalności, po trzeciej odbitce właściwie dostałem obrazek o zupełnie innej tonalności.

Czytaj dalej..

Poszukiwań bez lith-ości cz. 2


Wreszcie, udało mi się kupić papier fotograficzny Forte Polywarmtone RC 18x24cm. Różnica reakcji tego materiału od reakcji Fomy Variospeed jest dramatyczna (aczkolwiek nie przeczę, że Fomy nie udało mi się jeszcze okiełznać). Użyłem EasyLith Moerscha w rozcieńczeniu 1+1+40 w temp. 27-30'C. A na koniec potraktowałem selenem w rozcieńczeniu 1+10@25'C. Papier był naświetlany w czasie trzykrotnie dłuższym od takiego by uzyskać normalny kontrast przy głowicy kolorowej z Y65 i M15.

Czytaj dalej..

Wieczorne męki


Od jakiegoś już czasu, używam tylko produktów czeskich - Fomapan 100 i 400. Przyszła pora (wieczorna) na zabawę z forsowaniem tego potwora. Okazało się, że nie taki potwór straszny jak go wywołują (zazwyczaj źle) - i pora na prezentację..Czytaj dalej..

Szumawa


Szumawski Prales w Parku Narodowym Szumawy. Fantastyczne szlaki, po 16km na piechotę nawet się nie zmęczyliśmy za mocno.
Odwiedziliśmy Plesne Jezero i zeszliśmy wyschniętym korytem górskiego strumienia w drodze powrotnej.

Czytaj dalej..

Jihočeský kraj


Południowe Czechy to cudowne miejsce na spędzenie odprężającego urlopu (to wcale nie jest takie masło maślane..). Wijąca się Wełtawa w przepięknym Czeskim Krumlowie - absolutnej perle tego regionu, do tego piękna pogoda, okoliczne gęste lasy, góry (coś jak nasze Bieszczady), urocze miasteczka, ruiny zamków, mnóstwo historii i szlaków.

zaczynamy. Happy

Czytaj dalej..

Synagoga Dohany


Wybudowana za cesarsko-królewskich, zburzona przez strzałokrzyżowców, jeszcze w 1939, odbudowana w 1996 przez Estee Lauder.
Największa w Europie, trzecia na świecie. Piękna, poważna.

Czytaj dalej..

Koderzy


W Warszawie przy sobocie..

Czytaj dalej..

Zabawa z Fomapanem 400


Przedwiośnie, szaro, buro, nijako, pada. Nawet mnie się nie chciało wyściubić nosa poza dom.
Postanowiłem sprawdzić legendarnie złą kliszę - Fomapan 400. Od Czechów, to wiadomo..


Czytaj dalej..

Litości!


Jedni krzyczą "litości!!", drudzy wpadają w zachwyt ..a ja już sam nie wiem.

Czytaj dalej..

Epifania i widoki


Epifanii ciąg dalszy.. a potem, tak wędrowaliśmy z jednego kąta w drugi, tego zamarłego Drohiczyna, jedni zagadani, inni zasłuchami i zamyśleni..


Czytaj dalej..

Epifania


Polskie Prawosławie. Epifania, Święto Jordanu. Chrzest, odnowa. W kalendarzu juliańskim przypada na Święto Trzech Króli, zatem jest to zawsze 19.01 wg kalendarza gregoriańskiego. Liturgia bardzo podniosła, tajemnicza i dość płynna a śpiewna, dla niezwyczajnego człowieka, przywykłego raczej do świąt katolickich. Po mszy odbyła się procesja nad brzeg Bugu, celem dokonania symbolicznego chrztu w przeręblu wykutym w kształcie krzyża. Mróz, biało dookoła. Trochę za dużo fotografów.. :/
Czytaj dalej..